Електрофорез: механізм дії, показання, протипоказання, використовувані препарати

Електрофорез — ефективний фізіотерапевтичний метод впливу, у процесі якого на організм людини діють електричні постійні імпульси. З допомогою техніки можливе введення лікарських засобів через шкіру або слизові оболонки.Зміст

 • 1 Електрофорез: механізм дії
 • 2 Показання
 • 3 Як проводиться процедура?
 • 4 Ліки та розчини
 • 5 Лікувальний ефект
 • 6 Протипоказання і побічний ефект
 • 7 Фізіотерапевтична цінність

 • Електрофорез: механізм дії


  Особливість техніки полягає в тому, що медикаментозні розчини потрапляють у тканини у вигляді заряджених частинок через міжклітинні простори і протоки потових залоз. В результаті відбувається збільшення ефективності від лікування.


  До достоїнств методу належить:


 • Зниження ймовірності розвитку алергічних реакцій.

 • Збільшення терміну дії вводиться речовини.

 • Створюється висока локальна концентрація без циркуляції лекарсв по всьому організму, лідаза.

 • Процедура є безболісною.

 • Можливість позбавлення від багатьох хвороб без підняття ШКТ.

 • Разом з тим не всі медикаменти можуть бути введені таким способом. Є і протипоказання до процедури.

  Показання


  Цей вид лікування показаний при більшості хвороб. Його використовують у якості допоміжного або основного лікування. Найчастіше електрофорез і гальванізація призначається в неврології для лікування неврозів, невралгій, радикулітів, органічних захворюваннях нервової системи, простудних захворювань дихальної системи, вуха при отитах, пневмонії, носа при ринітах. Можливо застосування в кардіології для боротьби з ішемічною і хронічною хворобою поза стадії загострення.


  В урології засіб застосовується для лікування простатитів і запальних захворювань сечового міхура. Добре допомагає справлятися з наслідками опіків, а також різних післяопераційних ран. Ефективно при лікуванні таких захворювань шкіри, як себорея, купероз, рубці.


  Може застосовуватися техніка для немовлят і дітей до 1 року при гіпо - або гіпертонусі м'язів, неврологічних порушеннях незначній мірі вираженості.


  Відгуки та застосування електрофорезу при лікуванні різноманітних захворювань:  Як проводиться процедура?


  Є кілька технік для проведення електрофорезу:


 • При ванночковом способі у ємність наливають розчин і додають необхідну лікарську речовину. Після цього уражену ділянку тіла, що занурюється в рідину.

 • Внутрішньотканинною техніка передбачає введення перорально або внутрішньовенно введення медикаментів і прикладання електродів на хвору зону. Особливо актуально при хворобах дихальної системи (накладається на комірцеву зону).

 • Порожнинної метод полягає в тому, що в піхву або анальний отвір вводиться розчин з ліками. Потім електрод зворотної полярності кріпиться на зовнішній поверхні тіла. Техніка актуальна при хворобах малого тазу і товстого кишечника.

 • Зазвичай ліки вводиться пацієнту з електрода, який несе такий же розряд, як у іонізованих частинок. Іона кислот неметалів та притягуються до катода. Дозування визначається з урахуванням показника форетической рухливості складу і концентрації. Щільність струму встановлюється в залежності від стану організму.

  Як проводиться процедура  Ліки та розчини


  Для лікування з цією технікою можливе застосування тільки тих препаратів, які проникають через шкіру. Кожен препарат має свої свідчення:


 • Атропін застосовується при виразковій хворобі, проблеми із зором і бронхіальній астмі. У процесі впливу відбувається зниження тонусу гладких м'язів.

 • Кальцій необхідний при захворюваннях, викликаних його недоліком. До них відносяться переломи, дисплазія, запальні захворювання у роті. Кальцій має протиалергічну, кровоспинну та протизапальну дію.

 • Еуфілін ефективно справляється з гіпертонією, порушенням кровообігу і міжхребцевих грижах. Відбувається зменшення спазму гладких м'язів, усувається біль.

 • Вітамін В1 актуальний при захворюваннях ЦНС, органів травлення, стани, пов'язані з дефіцитом уваги. Вітамін має протиалергічну і протизапальну дію, бере участь у роботі багатьох органів і систем.

 • Спеціальні препарати (новокаїн, гідрокортизон, димексид) застосовуються для хвороб опорно-рухового апарату, при больовому синдромі та кропивниці.

  Як зробити електрофорез в домашніх умовах, дивіться у нашому відео:  Лікувальний ефект


  При курсовому використанні техніки відбувається зниження інтенсивності запальних процесів. Засіб має протинабрякову дію, знімає больові відчуття, усуває спазми.


  Ефект залежить і від домінуючого електрода. Наприклад, якщо це катод, то розширюються лімфатичні судини, нормалізується обмін речовин, стабілізується роботи залоз внутрішньої секреції. Позитивний електрод виводить зайву рідину з організму, має знеболювальну дію.

  Протипоказання і побічний ефект


  До абсолютних протипоказань відноситься непереносимість струму, важкий стан здоров'я, висока температура тіла, туберкульоз, погана згортання крові. Не можна проходити лікування людей з шизофренією, епілепсією і деякими іншими психічними захворюваннями.


  До відносних протипоказань належать вагітність, дитячий вік (окремі препарати), гіпертонія в стадії загострення. При призначенні ліків враховується вік пацієнта, чутливість до електрофорез, наявність гострих і хронічних хвороб.


  Побічні ефекти з'являються рідко, але зберігається ризик розвитку алергії на застосування окремих препаратів. У рідкісних випадках при тривалому впливі струму може з'явитися почервоніння в місці накладення прокладки.

  Фізіотерапевтична цінність


  Електрофорез може надати істотну допомогу в комплексній терапії, але тільки при призначенні з урахуванням патології та індивідуальних особливостей пацієнта. Важливо, щоб процедуру проводив грамотний фахівець. Електрофорез дає можливість ввести препарати в області, де відзначається порушення мікроциркуляції і кровообігу.


  Позитивною рисою техніки є і низьких рівень алергічних і побічних реакцій. Завдяки сучасним апаратам лікар може регулювати інтенсивність впливу.

  Лікування схожих захворювань

  Додати коментар
  Ваше Ім'я:


  Введіть код: