Як визначити кислотність піхви і про що говорить відхилення від норми pH

Репродуктивна система жіночого організму унікальна. Природою влаштовано так, що жіночі органи надійно захищені від проникнення патогенних мікроорганізмів і бактерій. І головним захисником» виступає кисле середовище піхви. Саме від кислотності і, відповідно, рівня рН, залежить здоров'я жінки. І коли рівень рН відходить від допустимих значень, то це свідчить на розвиток патологічних явищ у жіночому організмі.


Зміст

 • 1 рН піхви — що це за показник?
 • 2 Причини зміни рівня рН
 • 3 Кому призначається аналіз
 • 4 Як виміряти рівень кислотності?
 • 5 Результати
 • 5.1 Знижені показники
 • 5.2 Підвищені
 • 6. Як відновити баланс

 • рН піхви — що це за показник?


  Показове значення рН представлено у вигляді шкали, що визначає рівні кислотності і лужності. Діапазон значень починається з 0 (самий «кислий» показник) і закінчується 14 (лужне середовище). «Золотою серединою» є значення 7, цей рівень прийнято називати «нейтральним». Наприклад, рН води нейтральний, його значення дорівнює 7,0.


  Нормою рН вагінального середовища є показання від 3,8 до 4,5. Дана кислотність обумовлена присутністю в піхву «корисних» бактерій, що сприяють зменшенню присутності молочної кислоти, і тим самим піклуються про здоров'я жінки.


  Кисле середовище служить природним «бар'єром» для впровадження хвороботворних мікроорганізмів, вона не допускає розвитку інфекцій і появи симптомів подразнення статевих органів.

  «Шкідливі» мікроорганізми під впливом кислого середовища стають неактивними, вони не здатні розмножуватися, тому якщо рівень рН в нормі, то це є гарантією здоров'я статевих органів.


  Як тільки кислотність піхви починає зменшуватися (відповідно, рН збільшується більше значення 4,5), то патогенні бактерії стають активними, вони здатні швидко розмножуватися, викликаючи в жіночому організмі інфекційний процес. Основними ознаками інфекції жіночих органів стають неприємний запах, подразнення статевих органів, свербіж тощо


  Причини зміни рівня рН


  Жіночий організм часто буває схильний до впливу різних факторів. Все це відповідним чином позначається на важливі показники кислотності піхви.


  найпоширенішими причинами зміни показників рН є:


 • Прийом антибактеріальних препаратів. Антибіотики знищують «шкідливі бактерії, але разом з цим вони «зазіхають» і на «корисні» бактерії. Якщо чисельність «хороших» бактерій зменшується, то це провокує зниження кислотності вагінального середовища, відповідно, рівень рН підвищується. Щоб виправити патологічний процес, одночасно з прийомом антибіотиків необхідно використовувати продукти, що стимулюють ріст та активність «хороший» бактерій.

 • Статевий акт. У сперми значення рН завищені. При незахищеному статевому контакті лужне середовище сперми пригнічує кислотність піхви, відповідно, рівень рН збільшується. Зміна значень кислотності в жіночих органах після статевого контакту можна самостійно розпізнати, наприклад, за появи характерного запаху.

 • Період лактації або менопаузи. Зміни гормонального балансу (зниження естрогену) нерідко провокує зменшення чисельності «корисних» бактерій (лактобацил), що призводить до збільшення рН і, відповідно, зниженню кислотності. Щоб підтримувати показники рН в нормі і зберегти здоров'я жінки міцним, рекомендується в період лактації або під час менопаузи регулярно вживати продукти, що містять пребіотики (речовини, що стимулюють чисельність «корисних» бактерій в організмі).

 • Використання невідповідних засобів особистої гігієни. У звичайного мила рН підвищений (лужне середовище), тому при підмиванні статевих органів відбувається дисбаланс, і кислотне середовище внутрішніх органів змінюється. Рекомендовано у якості засобів особистої гігієни використовувати нейтральні продукти — гелі або пінки. Інтенсивна гігієна також може порушувати рівень рН, особливо, якщо застосовувати для підмивання органів невідповідні засоби. Часте спринцювання жінкам протипоказано, цей процес негативно впливає на показники рН піхви, збільшуючи лужне середовище і провокуючи появу роздратування і свербіння.

 • Зміна звичного способу життя. Стреси, погані екологічні умови, перебування у шкідливих умовах, неправильне харчування, втома, порушення сну тощо — все це причини зміни гормонального фону і, як наслідок, зміни кислотності піхви.

 • Кому призначається аналіз


  Всім без винятку жінкам необхідно регулярно відвідувати гінеколога і пройти відповідні обстеження. При наявності патологічних змін фахівцем буде призначений комплекс лікувальних заходів. Своєчасне лікування допоможе уникнути ризику розповсюдження інфекцій.


  Жінкам, які планують зачаття, в обов'язковому порядку перевіряється рівень кислотності піхви.

  Для успішного запліднення необхідно, щоб вагінальна середовище була кислою. Під час овуляції показники кислотності вагінального середовища піднімаються, таким чином створюється сприятливе середовище для успішного запліднення.


  Як виміряти рівень кислотності?


  Щоб дізнатися точні результати рН вагінального середовища, необхідно відвідати гінеколога. Спеціаліст на оглядовому кріслі проведе огляд статевих органів, з допомогою спеціальних інструментів проведе забір вагінальних виділень і їх відряджає на індикатор. Зміна колірного відтінку взятих виділень на індикаторі буде свідчити про зміну (збільшення або зниження) рівня рН.


  У домашніх умовах також можна перевірити зміни кислотності піхви. Для визначення показника використовуються спеціальні тест-смужки, які можна придбати без рецептурного листка в будь-якій аптеці.


  Тест-смужка представлена у вигляді невеликого відрізка папери сіро-зеленого відтінку.


  провести вимірювання показників рН необхідно виконати наступний алгоритм дій:


 • безпосередньо перед проведенням процедури відкрити упаковку і витягти з неї тест-смужку;

 • прикласти на кілька секунд тєм-смужку для вимірювання pH до вагінальної стінки;

 • витягти смужку і порівняти змінився відтінок з колірною шкалою (входить в комплект тесту);

 • якщо змінився відтінок не відповідає жодному з показників на шкалі, то необхідно ґрунтуватися на найбільш наближений тон.

 • Самостійне використання тест-смужок дуже зручно. Процедуру можна провести вдома і в будь-який час доби. Але щоб дізнатися більше точні результати, рекомендовано звернутися до гінеколога. Крім цього, двічі на рік необхідно проходити обов'язковий огляд у фахівця для своєчасного виявлення можливих патологічних змін.


  Результати


  Рівень кислотності піхви рекомендовано перевіряти 1 раз на місяць. Жінки можуть і не відчувати відбуваються в організмі змін, так як незначні зміни рН рідко супроводжуються симптоматикою.


  При значній зміні рівня кислотності виникають наступні ознаки:


 • і свербіж статевих органів;

 • рясні виділення;

 • характерний запах.

 • Порушення кислотного балансу загрожує розвитком патогенних процесів.


  Нормальна кислотність:  ВікПоказники рН
  Підлітки4,92-5,0
  Репродуктивний вік4,6-5,23
  Під час вагітності4,58-5,26
  Після розродження4,77-5,57
  Перед менопаузою4,61-5,37


  Знижені показники


  Коли результати рН вище 4,5, то мова йде про защелачивании піхви. Зниження кількості «корисних» бактерій призводить до ослаблення захисних сил і розвитку бактеріальних інфекцій (бактеріальний вагіноз).


  Підвищені


  Якщо рівень рН піхви нижче норми (менше 3,8), то це вказує на те, що pH піхви підвищений. Цей процес стає причиною розвитку інфекцій (кандидоз).


  Патологічні зміни показників рН:  Інфекція Показники рН  Цитолітичним вагінозменше 4,0
  Кандидозний вагініт4,0-4,5
  Трихомонадний кольпіт5,3-6,0
  Бактеріальний вагінозбільше 4,5
  Атрофічний вагінітбільше 6,0
  Аеробний вагінітбільше 6,5


  Як відновити баланс


  При зміні кислотності піхвового середовища терапію пацієнта призначає лікуючий лікар. Заборонено використовувати самостійні методики, так як це може тільки погіршити ситуацію.


  Для нормалізації і відновлення рівня рН призначається комплекс терапевтичних заходів, спрямований на зміцнення імунних здібностей організму, відновлення чисельності «корисних» бактерій і знищення патогенних мікроорганізмів.

  Навіщо контролювати pH піхви:

  Лікування схожих захворювань

  Додати коментар
  Ваше Ім'я:


  Введіть код: