Причини і наслідки розриву селезінки — важливого органу, відповідального за наш імунітет
Селезінка, найбільший орган лімфатичної системи, знаходиться в лівій верхній частині живота за шлунком глибоко в підребер'ї. Її значення для організму досі до кінця не досліджений; відомо, що цей орган бере активну участь у кровотворенні, імунного захисту та обмін речовин.
Зміст
Розрив селезінки
Розрив селезінки очолює список ушкоджень усередині черевної порожнини, які найбільш часто зустрічаються при закритих травмах.
М'який пористий орган у формі півсфери покритий оболонкою. В капсулу укладені внутрішні кровотворні тканини (паренхіма). В нормальному стані довжина селезінки не перевищує 15 см, її вага менше 200 р.
Розрізняють 4 основні види розривів:
Види за часом прояви:
Вид №3 відноситься до одномоментним розривів. Травма відразу призводить до внутрішньої кровотечі.
Надриви і гематоми характерні для латентних розривів. Спочатку після травми не спостерігаються характерні симптоми. Але через деякий час навіть незначне травмуючий вплив (кашель, перевертання з боку на бік) може спровокувати прорив гематоми і збільшення розмірів надриву.
Класифікація та код хвороби за МКХ-10
У міжнародній практиці це захворювання класифікується як "Травма селезінки". Його код – S36.0.
Причини
Ушкодження носять відкритий і закритий характер. Відкриті ушкодження пов'язують з такими чинниками, як:
Закриті ушкодження діагностуються в наступних випадках:
Безпосередньо розриву селезінки можуть сприяти:
Симптоми у дітей і дорослих
Ознаки розриву селезінки у дорослих і дітей подібні з загальними симптомами внутрішнього крововиливу:
Скарги на хворобливі відчуття в області живота:
Додатково можуть спостерігатися:
У дорослих безпосередньо після травмування може виникнути короткочасне відключення свідомості. У дітей такий симптом зазвичай відсутній, у них частіше спостерігаються порушення дихання:
У спеціальній літературі наводиться опис специфічних симптомів, які допомагають фахівцю з медичною освітою правильно діагностувати травму. Оточуючі повинні звернути увагу на симптом "ванька-встанька" у дорослого, у дітей він проявляється рідко:
Наслідки
Розрив може стати причиною сильної внутрішньої кровотечі, можливо шоковий стан. Необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, інакше ймовірний смертельний результат.
Діагностика
Складність діагностування цієї травми пов'язана з розмитою клінічною картиною розвитку захворювання. Зазвичай розрив селезінки супроводжується рядом інших внутрішніх пошкоджень, ступінь інтенсивності крововиливу впливає на симптоматику захворювання.
Діагностику слід провести негайно при надходженні хворого з підозрою на розрив селезінки, для цього застосовують:
Сукупний аналіз отриманих результатів дозволить оцінити стан хворого:
Для більш точної постановки діагнозу вдаються до інструментальним методам діагностики:
Спостерігати за станом такого хворого допускається не більше 2 годин. Потім, якщо повністю зняти початковий діагноз не вийде або якщо він був підтверджений, необхідно негайно приступати до лікування.
Лікування
Навіть при наявності тільки підозри на розрив селезінки рекомендується негайно робити операцію. Раніше проводилося повне видалення травмованого органа, це гарантувало повну і надійну зупинку кровотечі.
Зараз намагаються вдаватися до більш щадних хірургічних втручань. У разі часткових надривів оболонки їх зашивають, якщо можливо, видаляють тільки частину селезінки. Операцію проводять лапароскопічним методом. Під час операції хворому необхідно зробити захисне переливання крові.
При наявності невеликих розривів допускається консервативне лікування проводиться в стаціонарі. Вибір способу лікування визначає лікуючий лікар.
Профілактика
Здорова селезінка надійно захищена грудною кліткою від ударів. Тільки серйозна травма, яка призводить до пошкодження інших внутрішніх органів, що може викликати її розрив.
Фактори, що знижують здатність селезінки протистояти травмирующему впливу:
Хворобливі процеси в селезінці роблять її більш беззахисною. Навіть незначні травмуючі впливу, не залишають видимих слідів, чреваті для неї серйозними наслідками.
Надмірне напруження при дефекації, виснажуюча блювота, надто ретельне пальпування в області селезінки, налегание лівим боком на край столу — все це може привести до розриву «хворий» селезінки.
Збільшені розміри селезінки і її підвищена рихлість можуть бути пов'язані з декількома причинами:
Застій крові в селезінці нерідко спостерігаються у неодноразово народжували жінок. Цей орган відчуває підвищені навантаження під час вагітності і може збільшуватися в розмірах.
Виявити зміни в селезінці допоможуть регулярно проводяться діагностичні дослідження органів черевної порожнини. Лікування хвороб, що призводять до патологічних змін селезінки, підвищать стійкість цього органу до травм.
Селезінка не є життєво — важливим органом. Її видалення навряд чи призведе до фатальних наслідків, але захист проти інфекцій ослабне. Через перерозподілу функцій в організмі зросте навантаження на печінку і жовчний міхур.
буде Потрібно постійний контроль крові з-за підвищеної загрози тромбозу. Людині "без селезінки" доведеться більше уваги приділяти своєму здоров'ю.