Чому виникає сухість в горлі: як позбутися від дискомфорту, причини, лікування

Сухість в горлі вважається досить поширеним ознакою різних патологій. Вони можуть бути мати вірусний або бактеріальний характер. Нерідко відчуття сухості обумовлене алергічними реакціями чи інфікуванням грибковими мікроорганізмами. У будь-якому випадку підібрати ефективну терапію вдасться лише за умови виявлення провокуючого фактора.Зміст

 • 1 Сухість в горлі: фізіологія
 • 2 Причини
 • 2.1 Вірусні або бактеріальні інфекції
 • 2.2 Фарингіт
 • 2.3 Ларингіт
 • 2.4 Грибок
 • 2.5 Алергія
 • 2.6 Онкологія
 • 2.7 Проблеми зі щитовидкою
 • 2.8 Екологія і вплив зовнішнього середовища
 • 2.9 Інші причини
 • 3 Діагностика
 • 4 Як допомогти собі при перших симптомах
 • 5 Профілактика
 • 6 Прогноз

 • Сухість в горлі: фізіологія


  Зів вистелений особливим епітелієм, в структурі якого присутні невеликі залози, що відповідають за синтез слизу. На поверхні клітин є особливі волоски або війки, які відповідають за рух і оновлення слизу.


  У продуцируемом секреті присутні антибактеріальні елементи, які захищають організм від інфекції. Крім цього, в слизу затримуються дрібні порошинки з шкідливими речовинами.


  Саме тому вона виступає в ролі фільтра, захищає слизову оболонку від пересихання і забезпечує її нормальну роботу.


  При недостатньому обсязі секрету епітелій дратується. Крім цього, втрачається його захист від шкідливих факторів. Це може бути результатом атрофії слизової, функціональних порушень або недостатнього споживання деяких речовин.

  Як наслідок, епітелій стає більш чутливим, і в людини виникає відчуття сухості. Це зумовлене запальним процесом або дією зовнішніх факторів.


  Причини


  Поява проблем може бути пов'язано з впливом різних факторів. Щоб підібрати правильну терапію, дуже важливо встановити причини сухості.


  Детальніше про сухості в горлі, дивіться у нашому відео:  Вірусні або бактеріальні інфекції


  Поразка верхньої частини органів дихання може бути вірусних або бактеріальних. У результаті розвиваються різні захворювання, які викликають сухість – фарингіт, тонзиліт, ларингіт.


  Основними симптомами простудних порушень є першіння, кашель, хрипота в голосі, почервоніння горла. Нерідко у людини збільшується температура, погіршується самопочуття.

  Фарингіт


  При запальному ураженні глотки спостерігається місцева гіперемія і набряклість слизових оболонок. Багато людей скаржаться на сухість і больовий синдром при ковтанні. Також фарингіт нерідко супроводжується сухим кашлем аж до нудоти і блювоти.


  Види фарингіту  Ларингіт


  Під цим терміном розуміють запалення гортані, яке може мати гостру або хронічну форму. Найчастіше хвороба розвивається на фоні уражень дихальної системи і супроводжується хрипотою голосу, першіння і сухістю в горлі. Часто пацієнти скаржаться на сухий кашель і на те, що пропав голос.


  Грибок


  При інфікуванні дріжджоподібними або пліснявими грибками є ризик розвитку ларингіту, грибкової ангіни або фарингомикоза. На слизових утворюється сирнистий наліт, виникає інтенсивний біль у горлі. Температура тіла залишається нормальною.


  Алергія


  Прояви алергії виникають при підвищеній чутливості організму до різних подразників – продуктів харчування, забрудненому повітрю і іншим факторам.


  Якщо відчуття сухості з'явилося раптово, дуже важливо припинити контакт з алергеном і прийняти антигістамінний препарат.

  Онкологія


  Іноді сухість обумовлена розвитком онкологічних патологій. По мірі збільшення утворень у людини з'являється ком у горлі, хрипота в голосі, труднощі з ковтанням. Також на зниження синтезу слини нерідко впливають хіміотерапія та опромінення.


  Проблеми зі щитовидкою


  Виражена сухість в горлі нерідко свідчить про цукровому діабеті. Крім цього симптому, з'являється сильна спрага, збільшення діурезу, свербіж, гнійні ураження шкіри. По мірі розвитку недуги страждають всі органи.


  Гіпотиреоз є ще однією ендокринної аномалією, для якої характерне відчуття сухості. При цьому недугу знижується рівень гормонів. Також виникає сухість шкіри, клубок у горлі, першіння. Найчастіше спостерігається уповільнення мови.

  Екологія і вплив зовнішнього середовища


  Відчуття сухості може бути обумовлено зовнішніми факторами. Найчастішою причиною є пересушене повітря. Тому проблема нерідко з'являється з настанням опалювального сезону.


  за Причиною сухості буває вплив різноманітних подразників на слизову – гострої їжі, пилу, хімічних елементів, лужних випарів. Аналогічною дією володіє чадний газ і вживання гострих продуктів.


  Інші причини


  Причиною проблеми може бути застосування деяких медикаментозних або народних засобів.


  До них, зокрема, відносять судинозвужувальні ліки і гормони, які негативно позначаються на стані горла.


  Нерідко провокуючим фактором виступає постійне дихання через рот або недостатній синтез слини.


  Іноді сухість обумовлена фізіологічними особливостями. Так, у людей похилого віку подразнення слизових присутній практично постійно.

  Діагностика


  Щоб поставити точний діагноз, лікар виконує опитування і огляд пацієнта. Важливе значення має анамнез життя і патології хворого.


  До основних діагностичних процедур відносять наступне:


 • фарингоскопия;

 • УЗД щитовидної залози;

 • аналіз рівня цукру в крові;

 • мазки з поверхні гланд і з носоглотки;

 • УЗД органів травлення.

 • Нерідко потрібна консультація вузьких фахівців. Найчастіше доводиться направляти пацієнта до отоларинголога, гастроентеролога, ендокринолога або невропатолога.


  Фото горла  Як допомогти собі при перших симптомах


  Сухість вважається лише симптомом, тому підбирати терапію повинен лікар з урахуванням провокуючого фактора. Однак полегшити стан і прискорити одужання допомагають такі заходи:


 • Контроль вологості. Для підтримки нормальних показників слід користуватися спеціальним пристроєм – зволожувачем.

 • Застосування судинозвужувальних крапель для носа. Такі засоби слід закапувати при носовій закладеності.

 • Використання респіратора при контакті з шкідливими речовинами.

 • Відмова від куріння.

 • Вживання великої кількості рідини. Відмінними варіантами стануть чай та мінеральна вода.

 • Проведення масляних інгаляцій. Рослинні екстракти сприяють пом'якшенню слизових і регенерації тканин. Для проведення процедури підійдуть ефірні олії персика, мигдалю.

 • Прийом секретолитиков. Дані речовини стимулюють виведення бронхіального секрету. Вони можуть мати рослинний або хімічний склад. У першу групу входять екстракти примули, плюща. У другу категорію варто віднести такі засоби, як амброксол, бромгексин.

 • Як лікувати сухість і першіння в горлі:  Профілактика


  Щоб не допустити появи сухості, важливо частіше провітрювати приміщення. Важливе значення має промивання носоглотки сольовим розчином невисокої концентрації. Також можна скористатися аптечними засобами, такими як Аквалор або Аквамаріс.


  Дуже корисно мати удома пристрій для зволоження повітря. Також слід дотримуватися питний режим. Для цього потрібно пити багато чистої води. Також корисно є рослинні продукти, які насичують організм вологою і зміцнюють імунну систему.

  Прогноз


  Прогноз залежить від причини дискомфорту і своєчасності терапії. Якщо відразу почати лікування вірусної патології, ускладнень, швидше за все, не буде. При цьому вікові ураження слизової мають не такий сприятливий прогноз. Однак за умови своєчасного звернення до лікаря можна істотно поліпшити свій стан.


  Сухість у горлі може говорити про самих різних патологіях. Щоб впоратися з проблемою, слід звернутися до ЛОР-лікаря, який визначить причину аномалії і підбере адекватну терапію.

  Лікування схожих захворювань

  Додати коментар
  Ваше Ім'я:


  Введіть код: