Види і ступені приглухуватості: патогенез захворювання, причини та діагностика

Приглухуватість – це істотне зниження слуху, при якому пацієнт відчуває труднощі зі сприйняттям навколишнього світу і мовленнєвою комунікацією. Якщо порушення має виражений характер, пацієнт може розчути лише дуже гучні звуки, вимовлені біля вуха. Поява симптомів недуги повинно стати підставою для візиту до ЛОР-лікаря.Зміст

 • 1 Класифікація МКХ-10
 • 2 Основні симптоми
 • 3 Причини виникнення
 • 4 Види приглухуватості
 • 4.1 Кондуктивна
 • 4.2 Нейросенсорна
 • 4.3 Змішана
 • 5 Ступеня
 • 6 Діагностика, методи досліджень
 • 7 Загальні профілактичні заходи

 • Класифікація МКХ-10


  Приглухуватість – це зниження слуху, при якому з'являються складності з мовленнєвим спілкуванням. По МКБ-10 дану патологію кодують під шифром Н90 «Кондуктивна і нейросенсорна втрата слуху».


  Якщо слух погіршується з народження або до того, як малюк починає розмовляти, мова йде про ранній приглухуватості. В інших випадках виявляють пізню форму хвороби.


  У першому випадку лікувати патологію набагато складніше, оскільки людина не розуміє, що таке звуки.


  Основні симптоми


  Головним проявом патології є зниження слуху. У деяких ситуаціях його відзначають лише в певному частотному діапазоні. У людини може спостерігатися легке або суттєве погіршення слуху. До інших відмінних симптомів відносять наступне:


 • поява шуму у вухах;

 • нерозбірлива мова;

 • нудота і блювання;

 • невелике запаморочення.

 • У дітей, які мають приглухуватість, досить часто розвивається затримка мовного розвитку. Також є ризик появи психічних відхилень.

  Причини виникнення


  Головною причиною приглухуватості стають запалення середнього вуха – найчастіше до неї призводить гострий або хронічний отит. Слух знижується внаслідок утворення рубців, сращиваний, прободений в районі перетинки.


  Аномальні процеси у внутрішньому вусі або нерві можуть бути наслідком таких патологій, як грип чи кір. В підсумку є ризик різкого погіршення слуху. У деяких ситуаціях приглухуватість носить вроджений характер і спричиняє порушення мовного розвитку малюка.


  У дорослих людей порушення може бути результатом отосклерозу, вживання деяких медикаментозних засобів, впливу шуму чи вібрації. Також провокуючим фактором може виступати інтоксикація організму побутовими або промисловими отрутами.


  Нерідко погіршення слуху розвивається внаслідок атеросклерозу, оскільки дане порушення провокує проблеми з кровообігом у внутрішньому вусі. Крім цього, лікарі виділяють старечу приглухуватість. У цьому випадку поява хвороби обумовлено віковими процесами, які протікають в слухових нервах або вусі.


  Види приглухуватості


  Існує кілька форм приглухуватості. Для кожного з видів даного порушення характерні певні риси.


  Кондуктивна


  Дана форма патології обумовлена утворенням перешкоди на шляху, по якому рухаються звуки. Причиною появи недуги може стати сірчана пробка, аномальні зміни, отосклероз, пухлинні утворення. Також до кондуктивної приглухуватості нерідко призводять отити, ураження барабанної перетинки або слухових кісточок.


  Нейросенсорна


  Для цього виду патології характерно зменшення больового порогу в момент сприйняття звуку. Тому захворювання супроводжується дискомфортом при перевищенні звуком порогу чутності. Нейросенсорна приглухуватість розвивається при ураженні слухового нерва, хвороби Меньєра, аутоімунних патологіях.


  Також причиною може стати кір або менінгіт. До розвитку недуги призводить застосування деяких антибіотиків – до них, зокрема, відносять гентаміцин та мономіцин. У такій ситуації проблеми зі слухом можуть бути незворотними.


  Змішана


  Даний вид хвороби пов'язаний з впливом відразу декількох факторів, здатних провокувати нейросенсорную і кондуктивну форму недуги. Коригувати таку патологію допоможуть лише складні пристрої.


  Аудіограми при різних формах приглухуватості  Ступеня


  Лікарі виділяють різні ступені цього захворювання:


 • Приглухуватість першого ступеня. В цьому випадку людина має можливість розуміти розмовну мову з 6 м. а Якщо співрозмовник говорить пошепки, пацієнт може розчути звуки з 1-3 м. Сторонні шуми значно погіршують процес сприйняття мови.

 • Приглухуватість другого ступеня. У цій ситуації людина може адекватно сприймати мову на відстані 6 м. При цьому шепіт він чує лише з 1 м. Навіть в нормальній обстановці у пацієнта можуть з'являтися порушення сприйняття мови. Тому виникає необхідність повторення певних слів або пропозицій.

 • Приглухуватість третього ступеня. Дана стадія недуги вважається найважчою. Навіть при невеликій відстані між співрозмовниками пацієнт відчуває труднощі зі сприйняттям шепоту. Звичайну мову він може нормально сприймати на відстані не більше 2 м. • Ступінь зниження слухаСредние пороги слуху на частотах 500, 1000, 2000, 4000 Гц Сприйняття розмовної і гучного речиВосприятие шепітної мови  Норма0-25 дБ />10 м6 м
  I26-40 дБ6-3 м2 м - у вуха
  II41-50 дБ3 м - у вухаНемає - у вуха
  III56-70 дБГучна мова у вухаНемає
  IV71-90 дБКрик у вухаНемає
  Глухота />91 дБНемаєНемає

  Діагностика, методи досліджень


  Щоб поставити правильний діагноз, нерідко застосовується мовна аудіометрія. Вона передбачає розпізнавання пацієнтами розмовної і шепітної мови. Цей метод дозволяє виявити ступінь порушення.


  Щоб більш точно поставити діагноз, може застосовуватися тональна аудіометрія. Дане дослідження передбачає перевірку слуху на тони діапазону мови. Також діагностувати захворювання можна за допомогою камертонів.  Загальні профілактичні заходи


  Головним профілактичним заходом є масові обстеження. Огляди у ЛОР-лікарів показані всім людям, які працюють на шумних виробництвах, та іншим категоріям осіб з підвищеної групи ризику.


  Дуже важливо вчасно виявляти симптоми порушень слуху у дітей. Якщо цього не зробити, є ризик відставання в мовному і розумовому розвитку.


  Тугоухость вважається достатньо складним порушенням, яке може привести до негативних наслідків для здоров'я і значного погіршення якості життя. Щоб поліпшити прогноз, дуже важливо звернутися до отоларинголога при перших же симптомах погіршення слуху.

  Лікування схожих захворювань

  Додати коментар
  Ваше Ім'я:


  Введіть код: